PRP nedir?

PRP, “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinin kısaltması olup, “trombositten zengin plazma” anlamına gelmektedir.

Trombosit nedir?

Trombosit kanda bulunan üç hücre tipinden birisidir. Temel görevi, yaralanma meydana geldiğinde kan akımının durmasını sağlamak için bir tıkaç (pıhtı) oluşturmak ve içinde bulundurduğu onarıcı proteinler ile yaralanan bölgeyi iyileştirmektir.

PRP ilaç mıdır?

PRP kesinlikle bir ilaç değildir.Tamamen kişinin kendi kanından hazırlanır ve bir başkasına uygulanamaz. Bu teknoloji ABD ve Avrupa gibi tüm dünya ülkelerinde uygulanan FDA onaylı bir tedavi yöntemidir.

PRP işlemi diğer organlara zarar verir mi? Kortizon içerir mi?

Etkisi ilaçların aksine uygulandığı bölge ile sınırlıdır. Böbrek, karaciğer ve midede yan etkilere yol açmaz. Kortizon içermemektedir.

PRP’nin etki mekanizması nasıldır?

Kaliteli bir PRP kiti ile ihtiyaç duyulan faktörlerin tamamına yakını sağlanmış olur. Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon ve kıkırdak gibi yapıların hücrelerini uyararak o bölgedeki iyileşmeyi hızlandırırlar. PRP’nin özellikle diz kireçlenmelerinde görülen kıkırdak zedelenmeleri ve aşınmaları üzerine iyileştirici etkisi görülmektedir. Bu gibi durumlarda PRP yavaş ortaya çıkan ama kalıcı tedavi sağlayabilmektedir.

Kaç seans PRP olmam gerekir ve etkisi ne kadar sürer?

Diz kireçlenmesinde ikişer hafta ara ile 3 seans yapılan PRP uygulamalarının kıkırdak onarımına katkısı vardır. Etkisini zamanla gösteren bir tedavi yöntemidir. Tedavinin  her yıl tekrarlanması önerilmektedir.

PRP işlemi nasıl uygulanır?

PRP uygulama yapılacak kişiden steril PRP kitine alınan 20 cc kan alınır. Özel santrifüj cihazıyla 15 dakika içinde hazırlanır. Kit içerisinde bulunan trombositten zengin kısım enjektör yardımıyla steril bir şekilde alınır ve kişinin hasarlı bölgesine enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. PRP kesinlikle doktor tarafından yapılması gereken medikal bir uygulamadır.

PRP tedavisinde bulaşıcı hastalık riski var mıdır?

PRP ile elde edilen bütün bu içerik tamamen kişinin kendisine ait olduğu için, allerji riski ve bulaşıcı hastalık riski taşımaz. Ayrıca kanın alınması, trombositlerin ayrıştırılması gibi işlemler steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır, yani dışarıdan da bir bulaşma riski yoktur. Bunların dışında, PRP’ye eklenen hiçbir şey mevcut değildir. Bu nedenlerle bu uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir.

PRP vücudumuzun hangi bölgelerine uygulanır?

Diz Kireçlenmesinin dışında menisküs yırtıklarının tedavisinde, ayak bileği-omuz-el bileği gibi diğer eklemlerdeki kıkırdak sorunlarında, topuk dikeni, tenisçi dirseği , tendinit gibi kas iskelet zorlanmalarında da uzman hekimin muayenesi sonrasında uygulanabilmektedir.

PRP işlemi esnasında ve sonrası ağrı olur mu?

PRP işleminin normal iğne vurulması gibi çok az ağrılı bir işlem olup, sonrasında hemen yürüyebilirsiniz. İlk birkaç gün ağrınız olabilir, beklenen bir durum olup ağrı kesici alınmasını önermiyoruz. Buz tedavisi ve istirahat önermekteyiz

PRP işlemi kimlere uygulanmaz?

Gebelik,kanser hastaları, trombosit seviyesi düşük hastalar, kan hastalıkları olanlar, aktif enfeksiyonu olan hastalara uygulanmaz.

Kök hücre tedavisi nedir?

Kök hücreler vücudun tamir hücreleridir. Erişkin kök hücre olarak mezanşimal kök hücreler doku tamir hücresi olarak bilinmekte ve yağ dokusu ile kemik iliğinde bulunmaktadır.

Kök hücre tedavisi nerede yapılır?

Kök hücre tedavisi geçmişte ayaktan tedavi yöntemi olarak yapılması hem çok zor hem de çok pahalı bir işlemdi. Ancak şimdi sahip olduğumuz ileri yeni teknolojiler ve gelişmiş cihazlar sayesinde muayenehane ortamında bu işlemleri rahatlıkla yapabiliyoruz.

Kök hücre tedavisi nasıl yapılır?

Muayenehane ortamında steril koşullarda lokal anestezi ile göbek veya kalça bölgesi yağından alınan ve santrifüj edilen yağ dokusu süspansiyonu fraksiyonlarına ayrılır. Alınan yağ miktarı az olduğundan hastada kozmetik bir sorun yaratmamaktadır. İşlem esnasında hasta uyanık olup ağrı duymadan rahatça işlemin bitmesini beklemektedir

Kök hücre nasıl etki eder?

Yaralanmış ya da hasar görmüş bölgeye enjekte edildikten sonra doğal görevi olan hasar onarma ve iyileştirme için bölünerek hangi tip hücreye ihtiyaç varsa (Kemik, kıkırdak vs) dönüşür ve vücudu onarım için uyarır.