Tarih : 22 Eylül 2017 Yazan : Admin 4368

Diz Kireçlenmesi Ve Protez Tedavisi - Ameliyat Öncesi Dönem

Dizlerimiz vücudumuzun ağırlığını taşıdığından ötürü en fazla kireçlenen eklemde dizlerimizdir. Diz kireçlenmesine tıp dilinde “Gonartroz” diyoruz.

Ailede kireçlenme öyküsü olan, kilolu ve romatizmal hastalıkları olan insanlarda dizlerde kireçlenme olma riski daha yüksektir.

Diz kireçlenmelerinde hekimin ameliyat kararı vermesinde en önemli etken hastanın gece ağrılarının olması ve hastanın dizini katlayamamasıdır.

Ameliyat olmaya karar verdiğimizde hekiminize bütün tıbbi geçmişiniz ile alakalı bilgiler vermeyi unutmayın (geçirmiş olduğunuz ameliyatlar, kullanmış olduğunuz ilaçlar vs.)

Ameliyattan önce sizi anestezi doktoru ve eşlik eden rahatsızlıklarınıza göre diğer branş hekimleri muayene edecek ve ameliyat olmanıza bir sakınca yok ise ameliyat gününüz belirlenecektir.

Diz protezi ameliyatından önce vücudumuzda bir enfeksiyon var ise muhakkak tedavi olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı dişinizde bir çürük olması, apse olması, üst solunum yolu enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonu gibi şikayetleriniz durumunda ilgili branş tarafından tedaviniz yapılmalıdır.

Diz protezi ameliyatları sterilite açısından öğlene kadar yapılması gerekli ameliyatlardandır. Ameliyat öncesi anestezi doktorunun önerdiği anestezi tipine göre ya belden aşağı uyuşturma (spinal,epidural)  yada  tamamen uyutma dediğimiz genel anestezi yapılır.  Ameliyat öncesi 6-8 saat açlık gerekmektedir.


Son Güncellenme: 14 Ekim 2017 Cumartesi 23:26:37

Benzer Makaleler

image

Boyun Fıtığı Ve Kireçlenmesi

Boyun fıtığı ve kireçlenmeler hemen hemen aynı şikayetlere yol açtığı ve çoğu zaman birlikte görülen hastalıklar olduğu için aynı başlık altında... [Devamını Oku]

image

Ozon Terapinin Faydaları

Ozon terapi hücre ve dokulardaki enerjinin artmasını, beyin hücrelerinin fonksiyonlarının iyileşerek hafızanın güçlenmesini sağlar. [Devamını Oku]

image

Tetik Parmak Hastalığı

Tetik parmak el parmağında takılma ile seyreden ağrılı bir hastalıktır. Yetişkinlerde ve bebeklerde olmak üzere iki tipi vardır. [Devamını Oku]