Tarih : 22 Eylül 2017 Yazan : Admin 2584

Diz Kireçlenmesi Ve Protez Tedavisi - Ameliyat Öncesi Dönem

Dizlerimiz vücudumuzun ağırlığını taşıdığından ötürü en fazla kireçlenen eklemde dizlerimizdir. Diz kireçlenmesine tıp dilinde “Gonartroz” diyoruz.

Ailede kireçlenme öyküsü olan, kilolu ve romatizmal hastalıkları olan insanlarda dizlerde kireçlenme olma riski daha yüksektir.

Diz kireçlenmelerinde hekimin ameliyat kararı vermesinde en önemli etken hastanın gece ağrılarının olması ve hastanın dizini katlayamamasıdır.

Ameliyat olmaya karar verdiğimizde hekiminize bütün tıbbi geçmişiniz ile alakalı bilgiler vermeyi unutmayın (geçirmiş olduğunuz ameliyatlar, kullanmış olduğunuz ilaçlar vs.)

Ameliyattan önce sizi anestezi doktoru ve eşlik eden rahatsızlıklarınıza göre diğer branş hekimleri muayene edecek ve ameliyat olmanıza bir sakınca yok ise ameliyat gününüz belirlenecektir.

Diz protezi ameliyatından önce vücudumuzda bir enfeksiyon var ise muhakkak tedavi olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı dişinizde bir çürük olması, apse olması, üst solunum yolu enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonu gibi şikayetleriniz durumunda ilgili branş tarafından tedaviniz yapılmalıdır.

Diz protezi ameliyatları sterilite açısından öğlene kadar yapılması gerekli ameliyatlardandır. Ameliyat öncesi anestezi doktorunun önerdiği anestezi tipine göre ya belden aşağı uyuşturma (spinal,epidural)  yada  tamamen uyutma dediğimiz genel anestezi yapılır.  Ameliyat öncesi 6-8 saat açlık gerekmektedir.


Son Güncellenme: 14 Ekim 2017 Cumartesi 23:26:37

Benzer Makaleler

image

Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi nedir, nasıl yapılır ve etkisi ne kadar olmaktadır? [Devamını Oku]

image

Pes Ekinovarus (Pev-Çarpık Ayak)

Çocuklarda PEV Pes Ekinovarus (PEV-Çarpık ayak) nedir, tedavisi nasıl yapılır hepsi bu makalede [Devamını Oku]

image

Tetik Parmak Hastalığı

Tetik parmak el parmağında takılma ile seyreden ağrılı bir hastalıktır. Yetişkinlerde ve bebeklerde olmak üzere iki tipi vardır. [Devamını Oku]