Tarih : 22 Eylül 2017 Yazan : Admin 11524

Diz Kireçlenmesi Ve Protez Tedavisi - Ameliyat Günü

Diz kireçlenmesi nedeniyle Protez ameliyatı olacağınız gün sabahında veya da bir gün öncesinde hastaneye yatışınız yapılacaktır. Ameliyat öncesi 6-8 saat aç olmanız gerekmektedir. Eğer ameliyatınız sabahtan yapılacak ise bir gün öncesi gece 24:00 dan sonra hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir.

Odanızda hemşire sizi ameliyathaneye götürmek için hazırlayacaktır. Ameliyathaneye giderken üzerinizde metal eşya(takı, küpe vs) ve takma diş olmaması gerekmektedir. Ameliyat Taraf Formu güvenliği açısından Kat hemşiresi hangi dizinizden ameliyat olacaksanız o dizinize işaretleme yapacaktır. Ameliyat onam formlarını da imzalı bir şekilde yakınınızla beraber okuyarak teslim etmeniz istenecektir.

Ameliyathanede sizi Ortopedi ve Anestezi hekimleri karşılayacak. Size uygun olan anestezi tipi size uygulanacaktır. Genel anestezide hastanın tamamen uyuduğu anestezi tipidir. Belden yapılan anestezi tipinde ise bacaklarınız hissetmeyeceğiniz gibi anestezi doktorlarının size uygulayacağı ilaçlar ile rahat ve huzurlu bir ameliyat geçireceksiniz.

Ameliyat olan bacağınıza ameliyat ekibi tarafından turnike dediğimiz kanamayı azaltıcı bir bandaj sarılacak ve ameliyat olan bacağınız özel solüsyonlar ile silinerek ameliyata steril hale getirilecek. Ardından ameliyat sahasında sadece diziniz açıkta kalacak şekilde örtüleceksiniz.

Ameliyat ekibide steril halde özel kıyafetleri ile ameliyata girecekler. Ameliyat deneyimli bir ekip tarafından yapılıyorsa normal süresi   1-1,5 saat civarındadır. Dizin ön kısmından uzunlamasına bir kesi ile diz eklemine ulaşılır. Kireçlenmiş olan kıkırdak ve kemik yapılar kesilerek çıkartılır. Gerekli yumuşak doku gevşetmeleri yapılır ve size uygun ebatta Protez usulüne uygun bir şekilde yerleştirilir.

Ameliyat sonrası hasta odasına alınır. Ameliyatlı bacakta “dren” dediğimiz içerideki kanı boşaltıcı bir cihaz bulunur, ve ameliyatlı bacağa elastik bandaj sarılır. Diğer bacakta ise antiembolik çorap giydirilir. Eğer belden anestezi yapıldıysa bacaklarınızı hissetmeniz 4 saat sonra başlayacaktır.

Ameliyattan hemen sonra bacağınıza özel soğutucu bir cihaz-ped takılacak olup 6 saat boyunca ameliyatlı bacağınıza tedavi uygulayacaktır.

Ameliyat sonrası ağrılarınız için her türlü ilaç ağrı durumunuza göre uygulanacaktır.

Ameliyat sonrası 4 saat sonra hemşirenizin önerileri doğrultusunda ağızdan beslenmeye başlayacaksınız.


Son Güncellenme: 14 Ekim 2017 Cumartesi 23:26:14

Benzer Makaleler

image

Boyun Fıtığı Ve Kireçlenmesi

Boyun fıtığı ve kireçlenmeler hemen hemen aynı şikayetlere yol açtığı ve çoğu zaman birlikte görülen hastalıklar olduğu için aynı başlık altında... [Devamını Oku]

image

Ozon Terapinin Faydaları

Ozon terapi hücre ve dokulardaki enerjinin artmasını, beyin hücrelerinin fonksiyonlarının iyileşerek hafızanın güçlenmesini sağlar. [Devamını Oku]

image

Tetik Parmak Hastalığı

Tetik parmak el parmağında takılma ile seyreden ağrılı bir hastalıktır. Yetişkinlerde ve bebeklerde olmak üzere iki tipi vardır. [Devamını Oku]