Kalça Kireçlenmesi-Protez Ameliyatı

Kalça kireçlenmesinde, kalça eklemi yapısının bozulması ile kalça bölgesinde ağrı, hareket kısıtlılığı, bacakta kısalma ve yürüme zorlukları gelişmektedir.

Kalça protezi ameliyatına hasta ve ortopedi doktoru beraber karar vermesi gerekmektedir.

Hasta kendini fizyolojik ve psikolojik açıdan ameliyat gününe kadar hazırlamalıdır.

Hasta fizyolojik olarak, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışabilir, sigara kullanıyorsa bunları azaltmaları tercihen bırakmaları önerilir.

Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa bunları ortopedi doktorunuzla paylaşmalı ve doktorunuzun kontrolünde devam etmeniz gerekmektedir.

Vücudunuzda herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa bunlar doktorunuz tarafından yapılan tetkiklerle belirlenip yok edilmesi önerilmektedir.

Kalça Protezi ameliyatında anestezi şekli genel anestezi ve epidural anestezi şeklinde olabilir. Anestezi şekli hastanın sağlık durumuna göre planlaması, anestezi doktoru tarafından tavsiye edilip hasta ve ortopedi doktoruyla birlikte karar verilir.


Kalça Protezi yapısı, femur üst ucuna takılan metal sap ve protez tipine göre metal veya seramik baş, eklem kıkırdağı yerine takılan metal yuva yine tipine göre metal veya seramik yada sert plastik iç yuvadan oluşmaktadır.

Kalça protezleri seramik mi, metal mi, çimentolu veya çimentosuz olarak hangisinin sizin için en uygun olacağına Ortopedi doktorunuz karar verecektir.

Ameliyatın ortalama 1,5 – 2 saat sürmesi beklenir.

Kalça protezi ameliyatından 3-4 gün önce koordinatörümüz eşliğinde ameliyat olmak istediğiniz hastanede Dahiliye ve Anestezi Uzmanları tarafından ayrıntılı muayene ve kan tahlilleriniz yapılacaktır.

Ameliyat günü 3-4 saat önce hastalarımızın hastaneye yatış işlemleri koordinatörümüz eşliğinde yapılır, ameliyat sonrası ertesi gün uzman fizyoterapistlerimiz eşliğinde hastalarımıza yürüteç yardımıyla yürüme egzersizlerine başlatıyoruz.

Hastalarımızı ameliyattan ortalama 3 gün sonra hastaneden taburcu ediyoruz. Hastalarımıza gösterdiğimiz kalça egzersizlerini uygulamalarını tavsiye ediyoruz, hastamız geldiği kontrollerde yeni egzersizler öneriyoruz

Hastalarımız 3-4 hafta içinde günlük yaşamına dönebiliyorlar.

Kalça protezi ameliyatı olan hastalarda;

Ağrıların belirgin şekilde azalması ve bitmesi,

Artan hareketlilik

Hareket sınırlamalarının kalkması,

Yürüme mesafesinin artması,

Kalça eklemindeki deformitelerinin düzeltilmesi,

Bacaklar arasındaki boy farkının limitler içinde giderilmesi,

Yaşam kalitesinin belirgin bir şekilde artması,

En önemlisi de geceleri ağrı olmadan rahatça uyku uyuması yapılan ameliyatın en önemli faydalarıdır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

· Yatarken, otururken ve ayakta dururken  ayağınızı içe ya da dışa doğru bükmeyin.

· Merdiven çıkarken ilk önce sağlam bacağınızla, inerkende ameliyatlı  bacağınızla adım atın.

· İyileşme döneminizde bağsız ayakkabılar giymeye özen gösterin.

· Kalça ağrısı, baldır ve bacakta ağrı – şişme, ameliyat yerinde kızarma – yanma ve sızıntı, yüksek ateş, göğüste ağrı ve  solunum güçlüğü gibi durumlarda mutlaka doktorunuza  başvurun.

· Cinsel yaşama dönüş konusunda doktorunuzun önerilerine  uyun.

· Düzenli olarak yürüyüş yapın.

· Kontrol muayenelerinizi ihmal etmeyin.