AMELİYAT EN SON ÇARE

Bel ve boyun fıtığı, birbirine temel olarak benzer durumlardır.

Çoğunlukla ağrılı, hareket kısıtlılığına sebep olabilen; boyundan kollara veya belden bacaklara yayılan ağrı, uyuşukluk, kasılma, çekilme gibi şikayetler yapabilen, genellikle kötü (yanlış) kullanım sonucu ortaya çıkan hastalıklardır.

Belde ve boyunda, eklemi oluşturan omurlar arasında, ‘intervertebral disk’ denen, kıkırdak yapıda yastıkçıklar bulunur.

Disklerin görevi eklem hareketlerini kolaylaştırmak ve eklemin bütünlüğüne yardımcı olmaktır. İki omurun arasında yapışık olarak yerleşmiştir.

Bu diskin bulunduğu yerden arka yöne, omurilik kanalı içindeki omurilik veya sinirlere doğru yer değiştirerek bası yapması haline, bel fıtığı veya boyun fıtığı diyoruz.


Fıtığın meydana gelme sebepleri çok çeşitli olabilir. Fakat temelde, fıtığın oluşumunda uzun vadeli kötü veya uygun olmayan bir kullanımdan, ya da ani ve zorlayıcı bir kullanımdan söz edebiliriz.

Boyun ve belin taşıma kapasiteleri yıllar içinde azalmış olabilir. Bu kolaylaştırıcı faktörlere, ani ve hazırlıksız bir hareket eklendiğinde, bel ve boyun fıtığı kolaylıkla karşımıza çıkabilir.

Düşmeler, trafik kazaları, iş kazaları, kilo artışı gibi durumlar da, bel ve boyun fıtığına sebep olabilir.


Bel ve boyun fıtığının şikayetleri çok değişkenlik gösterebilir.

Ağrı, hareket kısıtlılığı, uyuşma-karıncalanma, en sık şikayetlerdir. Bazen sinir ağrısı tarzında çok şiddetli ağrılar görülebilir. Bu ağrılar, bel ve bacak hareketleri ile artabilir.

Daha ilerlemiş durumlarda ilgili bölgede (kol veya bacağın belli kaslarında) kuvvet kaybı ortaya çıkabilir. Daha seyrek olarak, belde ağrı olmadan, doğrudan bacak ağrısı ile başlayabilir. Bacak ağrısına kuvvet kaybı eklenebilir.

Bel ve boyun fıtıklarının büyük bir bölümü ameliyatsız tedavi olabilmekte.

Uzman ekibimiz kontrolünde ameliyatsız tedavi uygulamaları yapılmaktadır.